Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /nfsmnt/hosting2_2/5/b/5b642047-4373-411f-b5bf-d4d30c68df93/mineralogickaspolocnost.com/web/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Mineralogicko-petrologická konferencia Petros 2019 - Slovenská mineralogická spoločnosť
Mineralogicko-petrologická konferencia Petros 2019

Mineralogicko-petrologická konferencia Petros 2019

Bratislava – 29.-30. máj, 2019

 

Mineralogicko-petrologickú konferenciu Petros 2019 organizuje Slovenská mineralogická spoločnosť aj pri príležitosti 100. výročia založenia Univerzity Komenského v Bratislave.

Miesto:

Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, Ilkovičova 6, 842 15 Bratislava

Prezentačné centrum J. A. Komenského (AMOS) B1 313

 

Program conferencie (29. – 30.5. 2019)
AMOS, F.N.S., Comenius University in Bratislava

8:00-8:45 Registration and posters instalation

8:45-9:00 Conference opening

9:00-12:00 Morning Session (Invited and introductory presentations)
Convenors: M. Putiš, P. Uher
9:00-9:30 Lukáš Krmíček and Jaromír Ulrych (invited): Upper Cretaceous to Quaternary volcanism of the Ohře/Eger Rift: insight into lithospheric mantle evolution beneath the Bohemian Massif (new results)
9:30-10:00 Igor Broska, Petyo Filipov, Kalin Naydenov, Anna Lazarova and Milan Kohút (introductory): Contemporary Permian magmatic systems in the north Aegean zone and the Gemeric Unit: pathway to co-genetic relationships of these granitoids?
10:00-10:30 Urs Klötzli, Silvano Sinigoi, James E. Quick and Demarchi Gabriella (invited): Production of hybrid granitic magma by basaltic underplating during crustal extension in the Sesia Magmatic System (Italy)

10:30-11:00 Coffee Break (at posters)
11:00-11:30 Marián Putiš, Ján Soták, Qiuli Li, Martin Ondrejka, Xianhua Li, Zhaochu Hu, Xiaoxiao Ling, Ondrej Nemec, Zoltán Németh and Peter Ružička (introductory): Origin and age determination of sedimentary, mafic and ultramafic rocks in the Neo-Tethys Meliatic Late Jurassic–Early Cretaceous mélange (Inner Western Carpathians)
11:30-12:00 Gabriella B. Kiss, Ferenc Molnár, Ladislav A. Palinkaš, Tamás Zagyva, Zsuzsa Molnár, Erika Oláh and †Sándor Kovács (invited): Neotethyan advanced rifting and back arc-/marginal basin opening related successions in NE Hungary
12:00-14:00 Lunch Break

14:00-15:40 Afternoon Session 1
Convenors: I. Broska, L. Krmíček
14:00-14:20 Pavel Uher: Evolution and diversity of REE minerals during Earth history
14:20-14:40 Sergey Shnyukov, Irina Lazareva, Oleksandr Andrieiev, Oleksandr Mytrohin and Anton Aleksieienko: Geological Depository of the Ukrainian Shield as a tool for geochemical modeling of the continental crust and its key magmatic systems evolution
14:40-15:00 Petra Schneider, Dražen Balen, Hans-Joachim Massone and Joachim Opitz: Cretaceous rift-related magmatism in the suture zone of Adria microplate and European plate (Slavonian Mts., Croatia)
15:00-15:20 Dražen Balen and Hans-Joachim Massonne: Clockwise and counterclockwise P–T paths of ophiolite-related metamorphic sole rocks from the Krivaja-Konjuh ultramafic massif of the Dinaride Ophiolite Zone, Central Bosnia and Herzegovina
15:20-15:40 Máté Biró, Gabriella B. Kiss and Ágnes Takács: Hydrothermal ore textures and ore genesis of the carbonate replacement-type Pb-Zn mineralization of the Recsk Ore Complex (NE Hungary)
15:40-16:00 Coffee Break (at posters)

16:00-17:40 Afternoon Session 2
Convenors: D. Balen, J. Spišiak
16:00-16:20 Čestmír Tomek: Tithonian opening of the Pouzdrany – Boryslav oceanic basin and its Lower Miocene subduction revealed in South Moravia
16:20-16:40 Peter Bačík, Peter Cibula, Jana Fridrichová, Radek Škoda and Jan Cempírek: Chromium-rich vesuvianite from Bazhenovsk deposit, Asbest, Russia: Potential new end member of vesuvianite group
16:40-17:00 Štefan Ferenc, Tomáš Mikuš, Ján Spišiak and Stanislava Milovská: Supergene minerals in quartz  fluorapatite hydrothermal veins with U-Mo and U-REE mineralization near Čučma (Gemeric Unit, Western Carpathians, eastern Slovakia): preliminary study
17:00-17:20 František Hrouda, Shah W. Faryad and Marián Putiš: Magnetic fabric overprints in rocks of Western Carpathians
17:20-17:40 Martin Kubeš and Jaromír Leichmann: Breakdown of mantle minerals leading to crystallization of pure magnetite in ultrabasic rocks: An implication for mobility of iron during serpentinization

17:40-18:00 Poster Session
1. Oleksandr Andrieiev, Iryna Kvasnytsia and Yuliia Skrylnikova: Hollandite and mica from Nani Hill (Loliondo, Tanzania)

2. Jana Fridrichová, Peter Bačík, Pavel Uher, Samuel Rybár, Valéria Bizovská, Jarmila Luptáková, Dana Vrábliková, Libor Pukančík and Tomáš Vaculovič: Beryl from weakly fractionated granitic pegmatite Predné Solisko, Tatry Mountains (Slovakia): Octahedral substitution as the indicator of environmental conditions

3. Lukáš Krmíček, Jaromír Ulrych, Simona Krmíčková, Petra Šišková, Petr Špaček and Šárka Křížová: Geochemistry and Sr–Nd–Pb isotope signature of Miocene basaltic–trachytic series from the Uherský Brod area: an example of volcanic rocks from transitional zone between the Carpathian–Pannonian region and the Bohemian Massif

4. Sergii Kurylo, Igor Broska, Sergii Bondarenko, Leonid Stepanyuk, Jarmila Luptáková and Nataliia Lyzhachenko: Triphylite inclusions in apatite from Stankuvatske Li-deposit

5. Nataliia Lyzhachenkо, Sergii Kurylо, Sergii Bondarenko and Oleksandr Hrinchenko: REE-mineralization in host rocks of the Stankuvatske Li-deposit (Ingul megablock, Ukrainian Shield)

6. Iveta Malíčková, Peter Bačík, Jana Fridrichová, Radek Škoda, Ľudmila Illášová and Ján Štubňa: Absorption and Emission Spectroscopy of Cr3+ in ruby (Corundum)

7. Maria Maraszewska, Igor Broska, Sergii Kurylo and Vladimír Bezák: Rock-forming and accessory minerals from contrasting granite types of the Dumbier crystalline complex (Nízke Tatry Mts, Western Carpathians)

8. Daniel Ozdín, Klaudia Lásková, Gabriela Kučerová, Matúš Račko, Zuzana Hódošiová a Tomáš Sobocký: Predbežné výsledky zo štúdia žíl alpského typu na Slovensku

9. Ján Spišiak, Lucia Vetráková and Štefan Ferenc: Permian magmatism in the Tatric crystalline complexes and Hronicum unit – comparison

10. Ján Štubňa, Daniela Horvátová a Ľudmila Illášová: Alochemická zmena diasporu na korund pomocou tepelnej úpravy

18:00 Discussion and refreshment

Petros Conference Programme 30.5. 2019

9:00-10:15 Morning Session (presentation in Czech and Slovak; discussion in English)
9:00-9:35 Štěpán Chládek, Pavel Uher, Milan Novák and Peter Bačík: Nb and Ta minerals from beryl-columbite pegmatites in the Bohemian Massif Silesian zone: magmatic vs. hydrothermal evolution (pre-presentation of phd thesis, in Czech)
9:35-9:55 Michaela Gajdošová, Monika Huraiová and Vratislav Hurai: Fluid inclusion study and the burial depth estimate of the Evate carbonatite in Mozambique (doctoral student presentation, in Slovak)
9:55-10:15 Katarína Šarinová, Samuel Rybár, Karin Sant, Klaudia F. Kuiper, Marianna Kováčová, Petronela Nováková and Tomáš Vlček: 40Ar/39Ar and petrographical data on a middle Miocene Kuchyňa tuff occurring in the Vienna Basin (in Slovak)
10:15 Conference closing

12:00-18:00 Conference afternoon excursion to Malé Karpaty Mts. (Departure from the Faculty of Natural Sciences main entrance parking place)
Conference afternoon excursion to Malé Karpaty Mts. Tatricum near Bratislava:
Paleotethys Middle to Late Devonian N-MORB and black shales bearing ophiolite complex intruded by Early Carboniferous I-type tonalites; contact hornfelses and skarns; Variscan vs. Alpine structures; return to Bratislava at ca. 18:00. Guides: M. Putiš, P. Uher (Co. Univ.)

31.5., 8:30 Post-Conference Field trip (Departure from Družba hostel parking place, with return to Družba parking place on Sunday evening June 2nd at ca. 18:00)

Post-Conference Field trip to Veporicum, Gemericum and Meliaticum:
Guides: M. Putiš (Comenius Univ.), I. Broska (Slovak Academy of Sciences), Z. Németh (State Geological Institute of D.Š.)
May 31, Friday, 8:30 a.m., Departure from Bratislava Družba hotel parking place to Brezno – Upper Hron River Valley – Slovak Paradise Mts. (ca. 350 km)
Middle Slovakia, W. Carpathian Vepor Mts., Filipovo, Beňuš, Závadka n./H., Heľpa localities: Neoproterozoic gneisses; Prototethys active margin Cambrian-Ordovician complex (Variscan layered amphibolites to eclogites, orthogneisses, peridotites); Permian micro-granites, trachytes and calc-alkaline volcanics; I-type tonalite; Alpine tectono-metamorphic overprint; Telgárt-Gregová: Permian A-type rhyolite (night: Ranch Pod Ostrou skalou, Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa);
June 1, Saturday, 8:30 a.m., Departure from Ranch Pod Ostrou skalou, Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa to – Hnilec-Šajby – Gemerská Poloma – Dobšiná town quarry – Betliar (ca. 100 km)
East Slovakia, Gemer Mts., Hnilec village – Šajby: Ordovician basic volcanics (meta-gabbro porphyrites, meta-pillows, mylonites, mélange) in Variscan structure; Dobšiná town, Dobšiná quarry: Neotethys Meliatic mélange complex with blueschists, perovskite+andradite-bearing serpentinized and rodingitized harzburgites, marbles in Upper Jurassic flysch; Betliar village: Permian tourmaline-bearing granite porphyry near village (night: Pension at Betliar castle);
June 2, Sunday, 8:00 a.m., Departure from Betliar to Spišská Nová Ves – Jaklovce – Vyšný Klátov near Košice town (ca. 100 km); Early afternoon departure from Košice to Bratislava (ca. 450 km)
East Slovakia, Jaklovce village: Neotethys mid-Triassic N-MORB and radiolarites, pillow facies breccias; Vyšný Klátov quarry near Košice: Paleotethys Early to Middle Devonian N-MORB-type layered gabbro-amphibolites associated with serpentinites, Amp-Bt-Pl-Qz metaclastics (gneisses) and talc schists in Variscan structure.

 

Garanti:

Prof. RNDr. Marián Putiš, DrSc., Katedra mineralógie a petrológie PriF UK, Bratislava

RNDr. Ján Madarás, PhD., Ústav vied o Zemi SAV, Bratislava

RNDr. Branislav Žec, PhD., Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava

RNDr. Igor Broska, DrSc., Ústav vied o Zemi SAV, Bratislava

Prof. RNDr. Ján Spišiak, DrSc., Fakulta prírodných vied UMB, B. Bystrica

Prof. RNDr. Pavel Uher, PhD., Katedra mineralógie a petrológie PriF UK, Bratislava

 

Organizačný výbor:

RNDr. Jana Fridrichová, PhD. (jana.fridrichova@uniba.sk)

Prof. RNDr. Marián Putiš, DrSc. (marian.putis@uniba.sk)

Doc. Peter Bačík, PhD. (peter.bacik@uniba.sk)

Doc. Martin Ondrejka, PhD. (martin.ondrejka@uniba.sk)

Mgr. Daniel Ozdín, PhD. (daniel.ozdin@uniba.sk)

RNDr. Peter Ružička, PhD. (peter.ruzicka@uniba.sk)

Mgr. Katarína Šarinová, PhD. (katarina.sarinova@uniba.sk)

Mgr. Ondrej Nemec, PhD. (nemec15@uniba.sk)

 

Organizačné pokyny:

Konferenčné poplatky (podľa položiek v Registračnom formulári):

Konferenčný poplatok: 50 Є (pravidelný), alebo 25 Є (študenti, resp. doktorandi) Doplňujúce možnosti (konzultovať s organizátorom):

Konferenčná exkurzia do Malých Karpát (30.5.): 30 Є

Pokonferenčná exkurzia v slovenských Západných Karpatoch (31.5.-2.6.): 200 Є

Obidve exkurzie sú určené hlavne pre zahraničných účastníkov, s obmedzeným počtom 15 osôb, vrátane šoférov a vedenia exkurzií (mikrobus a dve osobné autá)

 

Platbu realizovať do 15. 5. 2019 (s vyznačením položiek platby v Registračnom formulári) na účet SMS:

 

Banka: Tatra banka, a.s.

Názov účtu: Slovenská mineralogická spoločnosť

Číslo účtu (IBAN): SK8511000000002927868314

Platba zo zahraničia: BIC (SWIFT): TATRSKBX

V správe pre prijímateľa je potrebné uviesť meno účastníka, za ktorého sa platba uskutočnila.

 

Zaslanie Registračných formulárov spolu s abstraktom alebo príspevkom:

do 10. 4. 2019

na adresu: jana.fridrichova@uniba.sk (marian.putis@uniba.sk)

 

  • Konferenčný zborník (s ISBN) dostane každý účastník konferencie.
  • Doprava k Prírodovedeckej fakulte UK: električky č. 4, 5, 6, 9 – smer Karlova Ves alebo smer Dúbravka – zastávka Botanická ul., alebo autobus č. 29 – smer Devín a autobus č. 32 – smer Dlhé Diely.
  • Ubytovanie si účastníci rezervujú samostatne. Odporučený hotel Družba je blízko PriF UK (30 Eur/1 osoba/noc). Platba v hoteli, hoteldruzba.sk
  • Možnosti na obedňajšiu prestávku: PriF UK, Družba, reštaurácie v blízkom okolí.
  • Aktuálne informácie o konferencii vrátane vzorov pre abstrakty a príspevky budú aj na adrese: https://fns.uniba.sk/kmp/ v sekcii vedecké konferencie
  • Kontakt pre ďalšie informácie: Jana Fridrichová (tel.: +421-2-60296 294; e-mail: jana.fridrichova@uniba.sk; Marián Putiš (tel.: +421-2-60296 609; mobil: 0918-596832; e-mail: marian.putis@uniba.sk)

 

Hlavnou témou 9. mineralogicko-petrologickej konferencie Petros budú „Riftogénne procesy kontinentálnej a oceánskej kôry“.

Privítame prednášky a postery aj na ďalšie aktuálne témy z mineralógie, petrológie, geochémie a geochronológie, a v neposlednom rade aj príspevky z aplikovanej mineralógie a petrológie.

Konferenčným jazykom bude angličtina; slovenčina a čeština po dohode s organizátorom (požadujeme aspoň textový popis obrázkov a tabuliek v ppt prezentácii aj na posteroch v angličtine).

Konferenčný zborník recenzovaných príspevkov v angličtine, slovenčine alebo češtine bude obsahovať buď krátke texty formou 1-stranového abstraktu, alebo štrukturovaného 2-4-stranového príspevku vrátane obrázkov (v prípade potreby aj vo farbe).

Vybrané príspevky môžu byť odporučené na publikovanie v časopise Geologica Carpathica, Acta Geologica Slovaca a Mineralia Slovaca.

Rozmer posterov: 90 cm x 90 cm.

2. cirkulár bude rozposlaný 10.5. 2019 aj s programom konferencie.

 

Na stiahnutie:

Petros_2019_1._cirkular

PETROS_2019-Registracny_formular

Vzor_prispevku_Petros_2019__abstrakt_

Vzor_prispevku_Petros_2019__strukturovany_abstrakt_